Jautājumi domei


Uzdod jautājumu!
Sākums | Sabiedrība | Izglītība un zinātne » | Izglītības ziņas

Izglītības ziņas

31-08-2011

Izstrādā jaunas fluorescentas metodes organisma aizsargspēju izpētei


Īstenojot Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzfinansēto projektu, Daugavpils Universitātē (DU) fizikas, ķīmijas un bioloģijas zinātnieku grupa īsteno plašus pētījumus fluorescences jomā, radot jaunas zināšanas organisma aizsargspēju izpētei, informē projekta zinātniskā vadītāja Jeļena Kirilova. 

 

Dažādu slimību gadījumos, tādu kā zarnu trakta audzēji, sirds-asinsvadu slimības, radioaktīvā starojuma ietekme uz organismu (Černobiļas AES avārijas seku likvidētājiem no Latvijas ar plašu saslimšanas spektru), organisma aizsargspējas ir samazinātas. Galvenā loma šajā procesā ir šūnu apvalku un asins olbaltumvielu uzbūves un darbības izmaiņām.

 

Medicīnā ļoti svarīgi ir sekot šiem rādītājiem, iegūt informāciju pēc iespējas ātri, novērtēt kopējās rādītāju izmaiņas un noteikt to savstarpējo sakarību katrai slimībai. Fluorescentās (spīdošās) vielas, kas saistās ar šūnu apvalkiem un olbaltumvielām un, mainoties spīdēšanas intensitātei vai krāsai, sniedz noteiktu informāciju par to īpašībām, šim nolūkam ir ērts un precīzs modelis. Tādēļ projekta „Starpdisciplinārās zinātniskās grupas izveidošana jaunu fluorescentu materiālu un metožu izstrādei un ieviešanai” gaitā, izmantojot jaunizveidotas oriģinālas vielas, tiek izstrādātas jaunas metodes organisma aizsargspēju (imunitātes) noteikšanai.

 

Rezultāti liecina, ka fluorescento vielu pielietošana ir precīza, mazāk darbietilpīga un tehniski vienkārša metode, salīdzinot ar citām medicīnā lietotajām metodēm. Tā ļauj slimniekus apsekot atkārtoti, analizēt slimības gaitu un izvēlēties piemērotāko terapiju. Daudzos gadījumos, piemēram, strauji noritoša miokarda infarkta gadījumā un citos, fluorescentās metodes ir pat neaizstājamas.   

 

Projektu „Starpdisciplinārās zinātniskās grupas izveidošana jaunu fluorescentu materiālu un metožu izstrādei un ieviešanai”, kura mērķis ir veicināt cilvēkresursu piesaisti zinātnei, realizē DU sadarbībā ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtu.

 

Projekts ilgs līdz 2012.gada 30.novembrim. Tā kopējās izmaksas ir 720 000 latu, tai skaitā ESF finansējums - 85% un valsts budžeta finansējums - 15%.

 

Informāciju sagatavoja:

Harijs Vucins, kompānija „13.STĀVS”

e-pasts: harijs@13stavs.lv, tālr./fakss: +371 654 21243

Papildus informācija:

Jeļena Kirilova, projekta zinātniskā vadītāja

e-pasts: jelena.kirilova@du.lv, tālr.: +371 28242873
Atpakaļ