Jautājumi domei


Uzdod jautājumu!
Sākums | Sabiedrība | Izglītība un zinātne » | Izglītības ziņas

Izglītības ziņas

24-05-2018

Lai vasara bērniem ir droša!


Bērni vasaru gaida ar nepacietību, jo beidzot varēs tērēt ziemā sakrāto enerģiju. Diemžēl siltā gadalaikā pieaug traumas, kas gūtas ar dažādiem braucamrīkiem, traumas, kuras gūtas ūdenstilpnēs, pārgalvīgi lecot un nirstot ūdenī. Tāpat pieaug traumu skaits, kuras gūst dzīvnieku un insektu kodumu rezultātā, kā arī vairāk ir apdeguma traumu.

Vecākiem jāatceras, ka viņi rāda piemēru bērnam ar savu attieksmi pret drošības jautājumiem. Sākoties vasaras brīvlaikam, aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem drošības noteikumus, kas jāievēro, atrodoties ūdens tuvumā un peldoties, braucot ar velosipēdu, skrituļslidām vai skrituļdēli, lēkājot uz batuta, šūpojoties šūpolēs vai pavadot brīvo laiku citās aktivitātēs.

Lai gan ir uzskats, ka, esot mājās, bērns ir pasargāts un drošībā, reālā situācija pierāda pretējo – visvairāk negadījumu ar bērniem notiek tieši mājās, un viena no bīstamākajām vidēm ir virtuve ar plītīm, viegli aizsniedzamiem katliņiem un pannām. Pieaugušie atstāj bērnam pieejamā vietā asus priekšmetus, ar kuriem spēlējoties, var savainoties. Liela bezatbildība ir likt sadzīves ķīmiju zem izlietnes, vēl sliktāk, ja ķīmiskus līdzekļus pārlej, piemēram, kolas pudelēs.

Vecākiem jābūt informētiem, ko bērni dara ārpus mājas, ar ko kopā un kā pavada brīvo laiku, lai mazinātu iespējamo negadījumu vai traumu risku. Tāpat aicinām pārrunāt ar bērniem ugunsdrošības jautājumus un iespējamo rīcību kritiskās situācijās. Viens no riskiem, kam vasarā jāpievērš pastiprināta uzmanība – grila izmantošana. Grilējot jāatceras, ka grila degšķidrumi ir ugunsbīstami, ātri uzliesmojoši un to lietošana saistīta ar apdedzināšanās risku, tādēļ bērni patstāvīgi to izmantot nedrīkst, un vecākiem ieteicams nodrošināt, lai bērni tiem nevar piekļūt. Grils drīkst tikt lietots, tikai pieaugušajiem klātesot un ne uz brīdi pie tā neatstājot bērnus vienus.

Sasniedzot desmit gadu vecumu, bērni drīkst patstāvīgi piedalīties satiksmē ar velosipēdu, ja viņiem ir vadītāja apliecība. Braucot ar riteni, obligāta ir satiksmes noteikumu un veloceliņu marķējuma zīmju ievērošana un vēlami speciālie velosipēdistu cimdiņi. Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Pusaudži var doties ceļojumā ar velosipēdiem vienīgi tādā gadījumā, ja viņu ceļabiedrs ir kāds no vecākiem vai cita pilngadību sasniegusi persona, kuru vecāki ir akceptējuši kā pavadoni. Skrituļojot jālieto ķivere, ceļu un roku aizsargi.

Bērniem ir jāatgādina ceļu satiksmes noteikumi, lai viņi zinātu par drošu pārvietošanos, ejot kājām. Īpaša vērība veltījama jautājumiem par drošības noteikumiem dzelzceļa tuvumā, jo vilciena bremzēšanas ceļš ir 200 – 700 metri un izskriešana tā priekšā apdraud cilvēka dzīvību. Bērni jābrīdina arī par to, ka mūzikas klausīšanās austiņās neļauj sadzirdēt tuvojošos transportlīdzekli, tāpēc, pārvietojoties kājām, visa uzmanība jāvelta situācijai uz ceļa vai ielas.

Bērniem jāpiekodina, ka nedrīkst mēģināt iekļūt transformatoru būdās, kāpt elektrības stabos, laist gaisa pūķus elektrolīniju tuvumā, kā arī tuvoties teritorijām, pie kurām ir melna zibens zīme uz dzeltena fona.

            Pavadot vasaru pilsētā, bērni labprāt rotaļājas pagalmos. Ja pagalmā tiek spēlēta bumba, vecākiem ar bērniem ir jāizrunā pareizā rīcība gadījumos, kad bumba izripo uz ielas. Bērni ir zinātkāri, tāpēc viņi ir jāinformē, ka bīstami ir atrasties jaunbūvju teritorijās un pamestos namos. Jāatgādina, ka vecāku prombūtnes laikā nedrīkst laist mājās svešus cilvēkus, kā arī iesaistīties sarunās uz ielas ar svešiem cilvēkiem vai pieņemt viņu aicinājumus doties līdzi.

            Vasaras karstajās dienās īpaši vilinoši ir atpūsties pie ūdens, tāpēc svarīgi ir novērst arī riskus, kas varētu rasties peldoties. Vecāki nedrīkst pieļaut situācijas, ka bērni dodas peldēties vienatnē, un pat labi zināmās peldvietās viņus nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības.

Jāievēro arī, ka bērni līdz 16 gadu vecumam sabiedriskās vietās drīkst uzturēties līdz pulksten 22.00, bet vēlāk – tikai pieaugušo uzraudzībā.

            Nelaimes gadījumā bērniem ir jāzina, kur meklēt palīdzību – kad jāzvana vecākiem, jāiet pie kaimiņiem vai steidzami jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālruni 112 vai ātrajai medicīniskajai palīdzībai pa tālruni 113. Svarīgi bērnam iemācīt vai redzamā vietā novietot telefona numuru, uz kuru zvanīt, ja nokļūst nelaimē un ir nepieciešama palīdzība.

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 24.pants nosaka, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Tātad – rūpēties par bērna pieskatīšanu ir vecāku pienākums, kas noteikts ar likumu.

Bērnu vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie – ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi. Bērnu drošība ir pieaugušo atbildība, jo bērns nespēj pilnībā novērtēt, kas ir droši. Aicinām pieaugušos rūpēties, lai bērni būtu zinoši visos ar viņu drošību saistītajos jautājumos, jo tad vasaras atpūta būs gan mierīga pašiem, gan droša bērniem!

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes

speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos

Maija Lazdāne

t.65407439

 
Atpakaļ