Jautājumi domei


Uzdod jautājumu!




Sākums | Sabiedrība | Izglītība un zinātne » | Izglītības ziņas

Izglītības ziņas

10-05-2018

Centra vidusskolas skolēni realizē projektu par Latgales kultūru


Š.g. 8.maijā, īstenojot projektu  Nr.8.3.2.2/16/1/001 “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai”, Daugavpils Centra vidusskolas 8.a un 8.b klases skolēnu grupa devās mācību ekskursijā uz Rēzekni un Rēzeknes novadu, lai iepazītu kultūras un dabas vērtības šajā Latgales daļā. Ne velti Rēzekni dēvē par Latgales sirdi, jo te gan uz ielas, gan dažādās iestādēs joprojām dzirdama skaidra latgaliešu valoda, cilvēki augstā cieņā un godā tur novada pagātnes mantojumu un ar latgalisku sīkstumu realizē savas ieceres.

Pirms brauciena projekta realizācijas gaitā skolēni bija iepazinušies ar būtiskākajiem Latgales kultūrvēstures pieminekļiem, bet tagad daļu no tiem bija iespējams redzēt dzīvē. Vispirms skolēni gida pavadībā izstaigāja Rēzeknes centru un aplūkoja ievērojamākos pilsētas objektus – Rēzeknes pilsdrupas un pilskalnu, no kura paveras brīnišķīgs skats uz apkārtni – Jēzus Sirds katedrāli, Rēzeknes upīti, kura iztek no Rāznas un ietek Lubāna ezerā, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru “Zeimuļs”, kurš no ārpuses pārsteidz ar savām neparastajām arhitektūras formām, kā arī sūnām un citiem augiem noklāto jumu. Pēc tam ekskursijas dalībnieki varēja aplūkot “Zeimuļā” izvietotos bērnu un jauniešu radošos darbus un iepazīties ar centra pakalpojumiem. Tam sekoja Latgales vēstniecības “Gors” apskate, kurā skolēni aplūkoja celtnes moderno arhitektūru un uzzināja par aktīvo koncertdzīvi. Vieta, kas emocionāli uzrunāja, bija piemineklis Latgales Mārai, kurā iekaltie vārdi “Vienoti Latvijai!” apliecina Latgales piederību Latvijai un kurš celts par piemiņu Latgales atbrīvošanai no lielinieku varas 1920.gadā. Piemineklī atveidotie tēli simbolizē ticību, brīvības alkas un lūgšanu. Ekskursija Rēzeknē noslēdzās Latgales kultūrvēstures muzejā, pie kura ieejas uzstādīts piemineklis Latgales kultūras darbiniekam – dzejniekam, gleznotājam un pedagogam Antonam Kūkojam, kuru daudzi skolēni zināja kā Kazača lomas atveidotāju J.Streiča kinofilmā “Cilvēka bērns”. Daudzi bija pārsteigti, ka, nebūdams aktieris, A.Kūkojs ir nospēlējis šo lomu ļoti ticami un labi palicis atmiņā.

Pēc pilsētas apskates projekta dalībnieki devās uz Ančupānu dabas parku, kur, priežu meža ieskauts, atrodas skatu tornis, no kura paveras plaša ainava uz Latgales zaļajiem pakalniem un mežiem.

Atceļā uz Daugavpili skolēni paviesojās Maltas pagasta Jakovičos, kur savās senču mājās “Dzindras” kopā ar sievu Vēsmu saimnieko Aivars Ušpelis – keramiķis jau piektajā paaudzē. Viņš nodemonstrēja skolēniem virpošanas tehniku uz podnieka ripas, kura griežama kā senos laikos – ar kāju, nevis elektrību, kā arī pastāstīja par keramikas trauka tapšanu no mālu mīcīšanai līdz apdedzināšanai. Meistars parādīja lielo malkas cepli, kurā 1100 grādu temperatūrā tiek apdedzināti trauki, un ēku, kurā izvietoti viņa darbi un seno gludekļu kolekcija. Turpat varēja apskatīt arī Vēsmas Ušpeles gleznas.

Latgali var izprast un pazīt tikai tas, kas pats savām acīm to ir redzējis un kaut uz brīdi spējis iejusties tās cilvēku dzīvē. Ceram, ka mums šajā dienā tas kaut nedaudz izdevās!

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils Centra vidusskolas

skolotājas, projekta grupas vadītājas

Dace Aizpuriete un

Ināra Pakalne




Atpakaļ