Sākums | Sabiedrība | Kultūra » | Kultūras ziņas
Kultūras ziņas
18-07-2016
Ar plašu vērienu izskanējis festivāls „Dinaburg–1812”
Pagājušajā nedēļas nogalē Daugavpils cietoksnī atkal skanēja lielgabalu dārdi un kaujas saucieni. No 15. līdz 17. jūlijam Daugavpils cietoksnī risinājās jau 2. Starptautiskais kara vēstures rekonstrukcijas klubu festivāls „Dinaburg–1812”. Festivālu rīkoja Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūra, sadarbībā ar Attīstības departamentu, Kultūras pārvaldi un Sporta pārvaldi.
15. jūlija vakarā festivālu ieskandināja biedrības „Atmiņu lāde” rīkotā balle ampīra stilā Cietokšņa dārzā. 19. gs. dejās S. Broka Daugavpils mūzikas vidusskolas pūtēju ansambļa (vadītājs R. Saikovskis) pavadībā griezās dāmas ampīra stila kleitās un grezni tērpti kungi no seno deju biedrības „SOLEDANCE”. Paši tērpties ampīra stila tērpos un iemācīties 19. gs. deju soļus bija laipni aicināti arī balles viesi.
16. jūlijs, otrā festivāla diena sākās ar svinīgu cietokšņa vēsturiskā ķeizarkaroga pacelšanu mastā un Nikolaja vārtu atvēršanu. Tam sekoja kara vēstures rekonstrukcijas klubu parāde, Latviešu kultūras centra pūtējorķestra „Daugava” (vadītājs A. Grinberts) pavadībā. Festivāla apmeklētāji tika aicināti uz īsu laiku iestāties Krievijas impērijas armijas rindās. Rekrūšu skolu organizēja biedrība „Minskas kājnieku pulks” (Baltkrievija). Plkst. 15:00 cietoksnī risinājās spraigi notikumi. Franču karaspēks devās uzbrukumā cietokšņa garnizonam, taču pēc sīvām cīņām Krievijas impērijas armijai tomēr izdevās cietoksni varonīgi nosargāt.
Vakarā festivāla apmeklētāji varēja vērot motociklistu kluba „Road’s Knights” parādi, kā arī ielu teātra „Pololo” (Maskava, Krievija) improvizēto priekšnesumu Ar sajūsmu tika uzņemti vakara galvenie viesi, bungu un dūdu grupa „Auļi”, kuri savos 14 pastāvēšanas gados pirmoreiz uzstājās Daugavpilī. Sestdienu noslēdza uguns un pirotehnikas šovs „Uguns deja” no Viļņas, Lietuvas.
17. jūlijs, trešā festivāla diena, bija veltīta jauniešiem, ģimenēm un sportam. Cietoksnī bija beidzies kara stāvoklis, plkst. 11:00 notika ceremoniālā karogu maiņa, tika nolaists vēsturiskais cietokšņa karogs un, atskanot Latvijas valsts himnai, mastā tika pacelti Latvijas, Eiropas Savienības un Daugavpils pilsētas karogi. Festivāla viesi varēja piedalīties visdažādākajās sporta aktivitātēs, par ko rūpējās Daugavpils pilsētas pašvaldības Sporta pārvalde, kā arī izbaudīt biedrības „Createam” projekta „Baltic Acoustic Folium” organizēto jauniešu mūzikas koncertu.
Kopumā festivālu trīs dienu laikā apmeklējuši vairāk nekā 7000 viesu.
Šogad festivālā piedalījās 122 rekonstruktori no 10 kara vēstures rekonstrukcijas klubiem: Rīgas vēstures rekonstrukcijas klubs (Latvija, grupas vadītājs I. Grahoļskis);
Kara vēstures organizācija „Minskas kājnieku pulks” (Minska, Baltkrievija);
Kara vēstures klubs „15. kājnieku divīzija” (Minskas apgabals, Baltkrievija);
Kara vēstures klubs „Noičatelas bataljons” (Maskavas apgabals, Krievija);
Kara vēstures klubs „Elites žandarmērija” (Sanktpēterburga, Krievija);
Kara vēstures klubs „Lietuvas ulānu pulks” (Maskava, Krievija);
Kara vēstures klubs „15. Karaliskais vieglo jātnieku pulks” (Lielbritānija);
Kara vēstures asociācija „1. Lietuvas dižkunigaitijas Lielhetmaņa kājinieku pulks”;
Kara vēstures klubs „Fuzilierius” (Kauņa, Lietuva);
Kara vēstures klubs „Viļņas musketieru pulks” (Lidzbarka-Varmiņska, Polija).
Organizatori izsaka lielu pateicību par pasākuma rīkošanas iniciatīvas atbalstu Daugavpils pilsētas domes vadībai, par aktīvu dalību pasākuma organizēšanā Kultūras pārvaldei, Attīstības departamentam (īpaši Artjomam Mahļinam) un Sporta pārvaldei. Pateicamies par atbalstu arī Marka Rotko mākslas centram, Latviešu kultūras centram, Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļai (īpaši Inesei Andiņai), kā arī Sporta un jaunatnes departamentam (īpašs paldies Naurim Mackevičam).
Par kārtības nodrošināšanu festivāla laikā pateicamies Daugavpils pilsētas pašvaldības policijai (jo īpaši Aleksejam Lomašam), Latvijas Valsts policijai, Latvijas Zemessardzei, kā arī Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes Daugavpils pilsētas komitejai (īpaša pateicība Ņikitam Aleksejevam).
Par aktīvu dalību liela pateicība tiek izteikta kara vēstures rekonstrukcijas klubiem, biedrībai „Atmiņu lāde”, seno deju biedrībai „SOLEDANCE”, motociklistu klubam „Road’s Knights” un viņu draugiem, Sikspārņu centram, grupai „Auļi”, zirgu sētai „Klajumi” un jo īpaši Ilzei Stabulniecei, zemnieku saimniecībai „Mantinieki”, brīvprātīgajiem, kā arī visiem, kuri ieguldīja savas idejas, spēku un darbu tajā, lai festivāls izdotos.
Nākamgad festivāls „Dinaburg–1812” notiks 15. jūlijā. Uz tikšanos Daugavpils cietoksnī!
Informāciju sagatavoja
Jolanta Šmukste
Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūra, Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra klientu apkalpošanas speciālists
Papildus informācija
Papildus informācija
Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs
Tālr.: +371 65424043, +371 28686331
Facebook: Daugavpils cietoksnis
Atpakaļ