Jautājumi domei


Uzdod jautājumu!




Pilsēta | Pilsētas ziņas

Pilsētas ziņas

10-11-2016

Daugavpils pilsēta nedzirdīgo cilvēku skatījumā


2016. gada 5. novembris bija nozīmīga diena biedrības “Latvijas Nedzirdīgo savienība” Daugavpils reģionālās biedrības vēsturē, jo šajā dienā Daugavpils pilsētas domes un LNS finansēta projekta “Daugavpils – iespēju pilsēta visiem” ietvaros tika atklāta fotoizstāde “Daugavpils pilsēta – zināmais un nezināmais”. Gatavojoties šai dienai, tika izdarīts milzīgs darbs: Daugavpilī dzīvojošie nedzirdīgie mācījās fotografēt, centās ieraudzīt savu pilsētu caur fotoobjektīvu – neparastāku, skaistāku. Viņi apguva arī aprakstu veidošanu pie fotogrāfijām un to apstrādi.

Fotogrāfijas bija par 8 tēmām: Daugavpils industriālā zona gadalaiku noskaņās; skvēri un parki; dievnami; Daugavpils vēsturiskie nami; gājēju iela – cilvēki un arhitektūras elementi; kultūras un mācību iestādes Daugavpilī; Daugavas vilinājums; Daugavpils no neparasta skatupunkta: Mihoelsa iela – ceļš uz nedzirdīgo biedrību.

Fotoizstādes atklāšanā piedalījās sadarbības partneru pārstāvji – Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vecākā eksperte tūrisma jomā Lolita Kozlovska, SIA “LNS Rehabilitācijas centrs” pārstāvēja Anete Arāja, diemžēl objektīvu iemeslu dēļ nevarēja piedalīties Latgales centrālās bibliotēkas vadītāja vietniece Dzidra Stupāne un Daugavpils pilsētas domes lietu pārvaldniece Olga Jesse. Sadarbības partneri šī projekta ietvaros sniedza informatīvo atbalstu par fotoizstādes norisi, konsultēja par fotoizstādes ekspozīcijas izveidošanas tehniskajiem jautājumiem un par aprakstu sagatavošanu fotogrāfijām kultūrvēsturiskos jautājumos.

Liels prieks bija iepazīties ar Lolitas Kozlovskas prezentāciju un stāstījumu par Daugavpilī desmit populārākajiem tūrisma objektiem un šā gada jaunumu – Šmakovkas muzeju.

Izstādes dalībnieki ar prieku varēja konstatēt, ka ir nofotografējuši arī vairākus pilsētas populārākos objektus: Daugavpils sinagogu, Mārtiņa Lutera luterāņu draudzes baznīcu, Sv. Jaunavas Marijas katoļu baznīcu, Daugavpils cietoksni!

Atklāšanas programmas turpinājās ar spēlēm, konkursiem, viktorīnām, projekta dalībnieku stāstījumiem.

Gaļina Gura un Igors Čaika – projekta mērķgrupas dalībnieki, dalījās savos iespaidos par fotogrāfiju izveidi, gatavojoties fotoizstādei, – kas izdevās, ko bija grūti panākt šajā procesā. Bet katram no viņiem tā bija jauna pieredze, jo viena lieta, ja fotografē priekš sevis, bet pavisam citādi, ja fotogrāfiju aplūko un vērtē daudzi cilvēki. G. Gura bija viena no aktīvākajiem dalībniekiem, savukārt Igors Čaika visus pārsteidza ar savu foto par tēmu “Daugavas vilinājums”. Fotoizstādē bija plānots izlikt 24 fotogrāfijas, taču tika izstādītas 25 un vislielākās fotogrāfijas autors bija tieši I. Čaika.

Elvīra Čaika, projekta vadītāja: “Plānojot pasākuma programmu, vēlējos, lai nedzirdīgie cilvēki papildinātu un padziļinātu savas zināšanas par dzimto Daugavpili, tāpēc izdomāju atbilstošus jautājumus, piemēram, cik dievnamu ir Daugavpilī, cik gadu ir Daugavpils pilsētai, kā sauc pirmo Daugavpils mēru utt. Viena konkursa ietvaros vajadzēja ierakstīt trūkstošos burtus objekta nosaukumā. Pasākuma laikā atmosfēra bija ļoti sirsnīga, man prieks, ka cilvēki aktīvi piedalījās fotoizstādes atklāšanā, vēl lielāks prieks bija redzēt uz mūsu kluba sienām darba rezultātus, jo mums negāja viegli, neesam jau profesionāli fotogrāfi, fotoizstādes sagatavošanas procesā daudz ko iemācījāmies, bija savas grūtības un prieki. Drukājot  fotogrāfijas, radās ķibeles, bet tomēr visu paspējām.”

Karīna Pavlova, projekta vadītāja asistente: “Pašai bija liels uztraukums par to, kā izdosies fotoizstāde, vai viss noritēs, kā bijām saplānojuši. Liels prieks bija redzēt nedzirdīgo cilvēku vidū arī pilsētas dzirdīgos iedzīvotājus, jo gribētos, lai dzirdīgie un nedzirdīgie cilvēki savā starpā vairāk komunicētu. Sarunā ar  Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vecāko eksperti tūrisma jomā L. Kozlovsku mēs nonācām pie secinājuma, ka varētu sadarboties arī turpmāk, un L. Kozlovska izteica ļoti interesantu priekšlikumu par tūrisma pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar īpašām vakadzībām.. Ja mums viss izdosies, tas būs patiešām liels solis uz priekšu un es pilnībā atbalstu abpusējo sadarbību, jo tā man ir pavisam jauna pieredze.”

Anete Arāja, SIA “LNS Rehabilitācijas centrs” pārstāve: “Man kā SIA “LNS Rehabilitācijas centrs” pārstāvei bija ārkārtīgi interesanti redzēt nedzirdīgo cilvēku redzējumu caur fotoobjektīvu. Kāpēc? Tāpēc, ka pati arī aizraujos ar fotografēšanu amatieru līmenī. Priecājos, ka nedzirdīgie cilvēki aktīvi iesaistās sabiedriskajā dzīvē. Viņi tik uzmanīgi spēj notvert mirkli, kas dažam labam paslīd garām. Ļoti jaukas fotogrāfijas. Noteikti viņiem iesaku savu talantu attīstīt un pilnveidot. Arī  L. Kozlovskas stāstītais bija man ļoti interesants. Daugavpilī esmu bijusi tikai vienu reizi, taču noteikti braukšu turp vēl! Vietējie daugavpilieši ārkārtīgi silti mūs uzņēma. Paldies! Uz tikšanos!”

Izstādes atklāšanas laikā notika arī konkurss “Nosauc fotogrāfijas autoru un uzmini fotogrāfiju pēc aprakstītā stāstījuma”. Citā nodarbībā, sadaloties grupās, dalībnieki diskutēja un prezentēja savu skatījumu par izglītojošo, radošo, atpūtas, kultūras, veselīga dzīvesveida, sporta pasākumu iespējām nedzirdīgajiem cilvēkiem Daugavpilī. Visgrūtākā daļa izrādījās puzles salikšana par Daugavpils pilsētas objektiem.

Visi interesenti ir laipni lūgti apskatīt fotoizstādi “Daugavpils pilsēta – zināmais un nezināmais” LNS Daugavpils RB, Daugavpilī, S. Mihoelsa iela 54. Tā būs apskatāma līdz 2016. gada 20. decembrim.

 

Pateicamies mūsu sadarbības partneriem un Daugavpils pilsētas domei par sniegto informatīvo un finansiālo atbalstu!

Teksts: Regīna Radkeviča un Karīna Pavlova.

Foto: Gaļina Gura un Igors Čaika.




Atpakaļ