27-02-2012
Februārī Daugavpils 12.vidusskolā valdīja mākslas gaisotne. Cilvēks spēj saklausīt dažādas skaņas, mēdz sazināties dažādās valodās, redzēt pasauli dažādās krāsās.
Mēneša sākumā skolas saime pulcējās uz Naujenes Mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestra (diriģents Jānis Grinberts) koncertu. Mūzikas valoda uzrunāja katru klātesošo, jo šai pasaulei nav svarīga nekāda piederība. Vēl lielāks gandarījums bija par to, ka orķestrī spēlē daudzi mūsu skolas audzēkņi.
Mūziku nomainīja vizuālā māksla, skolas gaiteņos bija skatāma gleznu galerija, kurā bija atklāta mīlestības pasaule. Skatoties skolēnu zīmējumos, pārsteidza viņu prasme atklāt šī sarežģītā un skanīgā vārda būtību.
21.februāris – Dzimtās valodas diena. Šim jēdzienam ir daudz un dažādu definīciju, bet mūsdienu apstākļos bieži vien bērniem nav nemaz tik viegli nosaukt savu dzimto valodu. Mūsu skolas skolēni atzīst, ka viņu dzimtā valoda ir latviešu, krievu, poļu, kā arī latgaliešu dialekts. Jebkura valoda ir bagātība, to mēdz izmantot saziņā, kā arī vārda mākslas pasaulē – , piemēram, rakstot jaunrades darbus. Latviešu un krievu valodas skolotāji vēlējās, lai šajā dienā skolā skan dzeja. Uz literāro stundu tika aicināti arī dzejnieki Egita Terēze Jonāne, Faina Osina un Valentīns Lukaševičs. Šajā dzejas stundā, uz kuru skolas zālē pulcējās 9.-12.klašu jaunieši, bija patiesi radoša gaisotne. Dzejnieki lasīja dzeju, runāja par kultūras ietekmi uz jauno paaudzi, atbildēja uz klātesošo jautājumiem. Pasākumā izskanēja arī Daugavpils 12.vidusskolas skolēnu – jauno dzejnieku Janas Ķapsņas, Eugenijusa Parkapavičusa, Evitas Seņkānes, Aleksandras Jancevičas, Žaņa Kotelo dzeja, Elīnas Škutānes filozofiskās pārdomas par dzīvi – radošie mēģinājumi – latviešu, krievu, poļu valodā, izskanēja arī dziesma latgaliešu dialektā. Ikviena no Dzejas stundā skanošajām valodām plūda lepni un brīvi, jo tikai tā var skanēt valoda, kuru ciena un ar kuru lepojas tās pratēji.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 12.vidusskolas direktores vietniece
Inga Baltace