19-02-2018
No š.g. 6.februāra līdz 12.februārim Daugavpils 10.vidusskolas delegācija apmeklēja Spānijas pilsētu Consuegra, kur notika ES Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) stratēģisko skolu sadarbības partnerību projekta “Mēs vēlamies ar brīvprātīgo darbu veidot labāku pasauli” (“We want to volunteer to make the world a better place”) 5.mobilitāte. Kopīgam darbam nelielajā Spānijas vidienes pilsētiņā, kurā savu nemirstīgo darbu par Donu Kihot esot rakstījis dižais Servantess, vienojās Spānijas, Itālijas, Polijas, Somijas un Latvijas skolu koordinatori un skolēni.
Darba nedēļa bija saplānota visai spraiga un sākās ar oficiālu delegāciju iepazīšanos un kopbildi skolas aktu zālē. Pēc oficiālās piemiņas dāvanu apmaiņas sākās pirmā prezentāciju sesija, kur katra valsts demonstrēja savu mājas darbu – prezentēja mecenātu un brīvprātīgo kustību savā valstī. Tad darbs turpinājās darbnīcā „Kolāža par brīvprātīgo darbu Eiropas Savienībā”, kur apguvām gan gleznošanas, gan kolāžas veidošanas pamatprasmes. Rezultāts bija patīkams un ļoti efektīvs pārsteigums visiem projekta dalībniekiem.
Visoficiālākais pasākums projekta laikā bija pieņemšana pie pilsētas mēra. Mūs visus uzrunāja Consuegras mērs, kurš augstu novērtēja brīvprātīgā darba nozīmi ne tikai viņa pilsētas, bet arī visas Eiropas Savienības dzīvē. Pilsētas galva mums bija sarūpējis ļoti neparastu un emocionālu dāvanu – Consuegras veco ļaužu dienas centra dalībnieku kora un tautas mūzikas instrumentu orķestra koncertu. Tradicionālā spāņu mūzika bija tik skaista, tik ritmiska un saprotama, ka koncerta noslēgumā liela daļa klausītāju vienojās kopīgai aizrautīgai dejai.
Pēc projekta plāna visas dalībvalstis māca viesiem savu valodu un veido izplatītāko vārdu un teicienu vārdnīcas, arī mēs mācījāmies spāņu valodu... tas bija interesanti un neparasti! Saistoša un izzinoša bija darbnīca „Sadarbības ekonomika”. Projekta dalībniekiem bija arī kopīgas mūzikas nodarbības, kuru laikā veidojām projekta kopdziesmu. Šī internacionālā kora dziesma izskanēja atklātajā seminārā vietējai kopienai. Šajā seminārā, kur piedalījās arī pilsētas iedzīvotāji un mūsu viesģimenes, atrādījām sava mājasdarba otro daļu – videoprezentācijas „Veiksmes stāsti par priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanu”.
Neiztika arī bez vietējo ievērojamo vietu apmeklēšanas – redzējām Consuegras dzirnavu kalnu, apmeklējām seno Spānijas galvaspilsētu Toledo, pabijām Dona Kihota apjūsmotās Dulsinejas dzimtajā pilsētiņā El Toboso un pastaigājām pa vēsturiskajām Almagro pilsētiņas ieliņām. Mums palaimējās redzēt Spānijas vidieni, kur gadsimtiem ilgi dzīvo zemnieki – olīvkoku audzētāji. Iepazinām arī vietējo amatnieku darbu, apjūsmojot Toledo sudrabkaļu un rotu darinātāju meistarību, kā arī pamēģinot savus spēkus miltu malšanā un maizes cepšanā. Taču vislielākais ieguldījums vietējās kultūras un sadzīves izzināšanā bija mūsu viesģimenēm, kuras mūs uzņēma ļoti sirsnīgi. Mēs jutām spāņu sirsnību un patieso viesmīlību ik uz soļa. Jutāmies tikpat droši un omulīgi kā savās mājās. Tagad skaidri zinām, ka Spānijā mums ir īsti draugi.
Taču visspilgtākais šīs nedēļas pasākums bija tradicionālais karnevāla gājiens, kuram pilsētas un apkaimes iedzīvotāji gatavojas visu gadu. Tik košus un neparastus karnevāla tērpus mēs agrāk nebijām redzējuši: te spilgti bija redzama spāņu kultūras savdabība un krāšņums, kas atšķiras no mūsu tradīcijām. Mūsu projekta grupa bija visinternacionālākā, visas valstis bija atvedušas savus tautastērpus, vietējiem iedzīvotājiem tā bija pirmā tikšanās ar Latvijas tautastērpiem un valsts simboliku. Bija patīkami apzināties, ka mūsu kolonnu grezno Latvijas karogi.
Esam ļoti pateicīgi par iespēju piedalīties Erasmus+ projektā, jo bez jaunām zināšanām un iespaidiem mēs esam ieguvuši arī spēcīgu motivāciju kā nopietnākai svešvalodu apguvei, tā arī vēl aktīvākai līdzdalībai skolas, pilsētas, valsts un Eiropas Savienības dzīvē.
Informāciju sagatavoja projekta dalībnieki:
Sofija Kaļiņina
Veronika Samuša
Maksims Fokins
Viktors Stehnovskis-Slavskis