15-08-2018
Ar Latvijas komandas iegūto sudraba medaļu komandu stafetē atklātajā grupā noslēdzās Pasaules taku orientēšanās čempionāts Daugavpilī. Nedēļas garumā – no 2018. gada 5. līdz 10. augustam – Daugavpils uzņēma 24 valstu sportistus.
Kopumā tika aizvadītas 3 sacensības 4 dienu garumā. 2018. gada 6. augustā Daugavpils cietokšņa teritorijā norisinājās TempO sacensības, kur 1.vietu ieguva 19 gadus vecais Somijas sportists Petteri Hakala, 2. un 3. vietu dalīja Jan Furucz no Slovākijas un Lennart Wahlgren no Zviedrijas. 7. un 9. augustā tika aizvadītas precīzās orientēšanās (PreO) pirmā un otrā sacensību diena. PreO paralimpiskajā grupā zeltu ieguva Ola Jansson no Zviedrijas, 2.vietā – Michael Johansson arī no Zviedrijas, bet 3. vietā – Svein Jakobsen no Norvēģijas. Savukārt PreO atklātajā grupā par 1.vietas ieguvēju kļuva Jan Furucz no Slovākijas, sudraba medaļu ieguva Geir Myhr Oien no Norvēģijas, bet bronzas – Antti Rusanen no Somijas.
Gaidītākā čempionāta diena bija 2018. gada 10. augusts, kad norisinājās komandu stafetes. Paralimpiskajā grupā 1.vietu ieguva Zviedrijas komanda (Inga Gunnarsson, Michael Johansson, Ola Jansson), 2.vietu – Čehijas komanda (Pavel Dudik, Bohuslav Hulka, Jana Kostova), bet 3.vietu – Krievijas komanda (Dmitriy Dokuchaev, Nataliia Salakhova, Pavel Shmatov). Vislielākais pārsteigums bija komandu stafetē atklātajā grupā. Zeltu ieguva Norvēģijas komanda (Lars Jakob Waaler, Geir Myhr Oien, Sondre Ruud Braten), sudrabu – Latvijas komanda (Kristaps Mierlauks, Laura Elīza Lapiņa, Ilze Lapiņa), bet bronzas medaļu – Somijas komanda (Pinja Makinen, Sami Hyvonen, Antti Rusanen).
Kā atzīst Latvijas komandas pārstāve Ilze Lapiņa: “Tā kā visi labākie Latvijas taku orientēšanās speciālisti bija iesaistījušies čempionāta rīkošanā, Latvijas izlase atklātajā grupā šoreiz tika veidota vairāk ar skatu uz nākotni, nevis sagaidot izcilus rezultātus jau šogad. Komandas dalībniekiem nebija pieredzes startēt čempionātos, Laura un Kristaps vēl ir jaunieši, kas gan nav nekas neparasts. Arī citas valstis, īpaši TempO sacensībās, piesaka jaunus sportistus. Stafetes formāts bija salīdzinoši neierasts ar to, ka komandas dalībniekiem PreO daļā doti kopumā 30 kontrolpunkti un pirmo etapu dalībnieki paši varēja izvēlēties, kurus 10 atbildēt, attiecīgi to, par kuru risinājumu nav pārliecības, atstājot citiem komandas dalībniekiem cerībā, ka tiem ar konkrēto uzdevumu veiksies labāk. Vislielākais psiholoģiskais spiediens noteikti bija pēdējā etapā, kad dalībnieki uz izšķirošo TempO daļu tika izsaukti pēc tā brīža ieņemtās vietas apgrieztā secībā, turklāt visi klātesošie redzēja rezultātu. Tieši lielā spriedze bija par iemeslu tam, ka vairākas komandas pēc pirmā etapa zaudēja savas pozīcijas un noslīdēja rangā uz leju. Bet mums arī ar to izdevās tikt galā, saglabājot iepriekšējo pozīciju.”
Čempionāta organizatori izsaka pateicību Latvijas Orientēšanās federācijai, Daugavpils pilsētas domei, orientēšanās klubam “Stiga”, sadarbības partneriem par atbalstu pasaules čempionāta organizēšanā. Pateicība arī 100 brīvprātīgajiem, kas čempionāta laikā pavadīja sportistus trasē, palīdzēja organizēt kontrolpunktus un bija balsts organizatoriem.
Visu sacensību rezultāti pieejami čempionāta mājas lapā šeit: https://woc2018.lv/wtoc/
Publicitātes FOTO pieejami šeit: https://ej.uz/wtoc-foto
Taku orientēšanās jeb Taku-O ir orientēšanās sporta paveids, kas saistīts ar kartes "lasīšanu" un apvidus interpretāciju. Dalībnieki apmeklē apvidū izvietotus kontrolpunktus (KP) noteiktā secībā. Izmantojot karti, ar kompasa palīdzību dalībnieki izvēlas, kura no vairākām apvidū izvietotajām KP zīmēm atbilst aplīša centram kartē un KP novietojuma aprakstam (leģendai). Dalībnieka lēmums tiek fiksēts kontrolkartiņā. Apvidus tiek izvēlēts tādā veidā, lai vismazāk kustībspējīgie sacensību dalībnieki – personas, kuras pārvietojas ratiņkrēslā, un personas, kuras staigā lēnām un ar piepūli, varētu viegli veikt distanci atvēlētajā maksimālajā laikā (kontrollaikā).
Informācijai:
Matīss Ratnieks,
Čempionāta direktors,
20252282, matiss.ratnieks@lof.lv