25-08-2017
24. augustā kārtējā Daugavpils Domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu, kas paredz grozījumus virknē normatīvo dokument un palīdzības paplašināšanu audžuģimenēm.
Grozījumu iniciatore ir deputāte, Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Marjana Ivanova- Jevsejeva. Viņa skaidro, ka galvenais mērķis ir aktivizēt audžuģimeņu darbību, popularizēt audžuģimeņu kustību. Svarīgākais ir panākt, lai Daugavpilī būtu vismaz 20 audžuģimenes.
Pabalsta apmērs audžuģimenēm no pašvaldības vienam bērnam būs 300 eiro. Tas ir otrs lielākais pabalsts starp Latvijas pašvaldībām (pēc Rīgas). Daugavpils Dome paredzēs arī jaunu pabalsta veidu Daugavpils audžuģimenēm- 600 eiro gadā bērna veiksmīgākai socializācijai. Audžuvecākiem būs krietni vairāk iespēju bērnu sūtīt uz bērnu atpūtas nometnēm, ekskursijām, pulciņiem.
Bāriņtiesa uzskata, ka Latvijā ir audžuģimeņu trūkums, tāpēc bērnam, lai nokļūtu audžuģimenē ir jāgaida rindā. Audžuvecāki izvēlas slēgt līgumus ar tām pašvaldībām, kur ir labākas sociālās garantijas. Daugavpils Bāriņtiesa ik gadu ievieto audžuģimenēs vidēji 10 bērnus. 42 pilsētas bērni šobrīd dzīvo audžuģimenēs, bet tieši Daugavpilī tādās ģimenēs ir tikai 6 bērni, pārējie brauc uz citiem Latvijas reģioniem.
“Ir jāatzīst, ka Daugavpils ģimenes ir maz informētas par audžuģimenes statusa iegūšanu. Agrāk piedāvātais pašvaldības atbalsts nav pietiekams, pabalsti nav mainījušies pēdējo 7 gadu laikā, bet izdevumi bērna audzināšanai ar katru gadu pieaug. To atzīst gan audžuvecāki, gan Sociālais dienests. No 575 audžuģimenēm Latvijā Daugavpilī ir tikai 10. Ceru, ka pateicoties jaunajai programmai 2018. gada beigās audžuģimeņu skaits Daugavpilī dubultosies un Daugavpils bērni varēs palikt dzimtajā pilsētā”, stāsta Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Marjana Ivanova- Jevsejeva.
Jaunais projekts paredz virkni iniciatīvu.
“ Šī palīdzība ir ļoti nepieciešama tieši audžuģimenēm, jo bērniem bieži ir nopietnas problēmas ar uzvedību, dažādas psiholoģiskas problēmas, attīstības līmenis ir dažāds. Tādus bērnus audzināt ir liela atbildība, tāpēc jāpalīdz Sociālajam dienestam un speciālistiem. Kā atrast kopīgu valodu ar bērnu, kā pārvarēt krīzes situācijas, kā adaptēt bērnu kolektīvā- šajos jautājumos jābūt kompleksai pieejai un vecāku apmācībai. Audžuvecākiem arī svarīga komunikācija, pieredzes apmaiņa. Vasaras laikā pašvaldība audžubērniem nodrošinās nodarbības Dienas centrā, lai vecāki varētu atpūsties”, skaidro Marjana Ivanova- Jevsejeva.
Nepieciešamais finansējums šīs atbalsta programmas īstenošanai tiks atrasts Sociālā dienesta budžetā. Plānots, ka 2018. gadā audžuģimeņu atbalstam tiks rezervēti 165 000 eiro. 2017. gadā šiem mērķiem tērēs 108 000 eiro.