Jautājumi domei


Uzdod jautājumu!




Pilsēta | Pilsētas ziņas

Pilsētas ziņas

23-10-2013

Latvijas delegācija iepazina Itālijas labās prakses piemērus jauniešu nodarbinātībā


No 14. oktobra līdz 17. oktobrim notika jau trešā konference projekta „EmploYouth: Sustainable network of cities and regions tackling youth unemployment” ietvaros, kas šoreiz norisinājies pie projekta partneriem Itālijā, Reggio Emilia provincē. Latviju šajā konferencē pārstāvēja Daugavpils novada jauniešu projektu koordinatore Iluta Kriškijāne, Krāslavas novada projektu koordinatore Juta Bubina, Rēzeknes novada jaunatnes lietu speciālists Guntis Rasims un Attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Anna Jaudzema, Riebiņu novada sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Naglis, kā arī Daugavpils pilsētas domes starptautisko projektu koordinatore Jolanta Ūzuliņa.

Četru dienu laikā konferences dalībnieki iepazina Reggio Emilia provinces labās prakses piemērus, kā darba tirgū tiek integrēti jaunieši ar ierobežotām iespējām, piemēram, bijušie ieslodzītie, jaunieši, kas ārstējas no dažādu narkotisko vielu atkarības, jaunieši ar invaliditāti u.tml. Viesojoties Nodarbinātības aģentūrā, projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar pastāvošo likumdošanu, kas paredz, ka uzņēmumos, kuri nodarbina vismaz 36 cilvēkus, ir arī jārod iespēja nodarbināt jauniešus ar ierobežotām iespējām, par to saņemot arī nodokļu atvieglojumus, ko nosaka likums 68/99. Kā šis likums tiek īstenots dzīvē bija iespējams redzēt sociālajos kooperatīvos „Ovile” un „Bettolino”. Trīs līdz sešu mēnešu garumā jauniešiem, pirmkārt, tiek dota iespēja iziet praksi uzņēmumā, apgūt dažādas iemaņas un saņemt arī samaksu par paveikto. Šajā laikā jauniešiem ir iespēja sevi pierādīt darba devējam – ar vairākiem pēc tam tiek noslēgts darba līgums un viņi kļūst par uzņēmuma darbiniekiem, ne vairs tikai praktikantiem.

Projekta dalībniekiem arī bija iespēja iepazīties ar provincē īstenotajiem projektiem, kas vērsti uz jauniešu uzņēmējprasmju attīstīšanu. Viena no institūcijām, kas nodrošina kreatīvu un labiekārtotu vidi jauniešiem, kur pārbaudīt un eksperimentēt ar savām idejām, ir provincē Reggio Emilia esošais inovāciju centrs. Par ES fondu līdzekļiem izveidotais inkubators sniedz vairākus pakalpojumus jauniešiem, ļaujot izmantot izveidotās laboratorijas, t.s. FABLAB, kur ir pieejami gan 3 D printeri, gan cita tehnika, kur jaunieši var izveidot prototipus savām idejām, turklāt ar viņiem strādā arī zinoši cilvēki, kuri palīdz, iesaka, ko un kā labāk darīt. Interesanti bija dzirdēt arī itāļu jauniešu pieredzi, uzsākot savu biznesu. Inkubatorā tiek izveidoti pirmie uzņēmumi, kas tiek saukti par spin-off, nodrošinot, ka topošajam uzņēmējam 1 gadu ir iespēja darboties inkubatora paspārnē, saņemt ne tikai mentoru palīdzību biznesa plāna un sava topošā produkta vai pakalpojuma izstrādē, bet arī jaunajam uzņēmējiem gadu tiek maksāts atalgojums, kamēr viņš ar sev pieejamo tehniku, izstrādā un noslīpē savu preci vai pakalpojumu. Liels pluss, ka šajā procesā tiek nodrošināts arī atbalsts no dažādu sfēru pētniekiem, kas kopā ar jauno uzņēmēju strādā pie idejas īstenošanas līdz reālam uzņēmumam.

Province izsludina vairākus projektu konkursus jauniešiem vecumā no 19 līdz 35 gadiem. Viens no tiem ir konkurss „Vecie arodi jauniešiem”, veicinot veco arodu atdzimšanu un mudinot jauniešus apgūt tradicionālus, bet mazliet piemirstus arodus, kā drēbnieks, kurpnieks, konditors u.c. Jauniešiem bija iespēja trīs mēnešus iziet praksi sev izvēlētajā darbības jomā un apgūt tās specifiku kopā ar savu mentoru. Pēc tam, kad jauniešiem šīs prasmes ir apgūtas, tika uzsākts darbs pie biznesa plāna izstrādes un tad tiek sniegts arī finansējums sava uzņēmuma atvēršanā. Ar savu pieredzi ar klātesošajiem padalījās arī Lorenca Felici (Lorenza Felici), kura šobrīd jau ir labiekārtojusi telpas un drīzumā plāno atvērt savu šūšanas darbnīcu. Pateicoties šim projektam, tika iegūts ne tikai finansējums uzņēmējdarbības uzsākšanai, bet arī iegūta vērtīga pieredze no šuvējiem, kas šajā arodā strādā vairākus gadus.

Nākamā tikšanās notiks nākamgad februārī, kad projekta partneri iepazīs Spānijas Albasetes reģiona labās prakses piemērus jauniešu bezdarba problēmu risināšanai, kā arī apspriedīs turpmākās sadarbības iespējas starp projekta dalībvalstīm.

Informācijai:

Iluta Kriškijāne

Projekta koordinatore

iluta.kriskijane@dnd.lv

26364925

 

Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija  atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

 





Atpakaļ