17-10-2012
Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007. – 2013. gadam projekta „Uzņēmējdarbības attīstības kapacitātes veicināšana Latgales - Utenas pārrobežu reģionā”, akronīms REGION INVEST, LLII – 119, veiktajā pētījumā konstatēts, ka patlaban zinātnes un uzņēmējdarbības sadarbība ir salīdzinoši vāja un nākotnē tā būtu jāaktivizē, informē projekta vadītājs Guntars Vanags.
Pētījuma rezultātu publiskā apspriešana paredzēta š.g. 30.oktobrī plkst.10.00 Daugavpils Universitātē (DU). Pieteikties apspriedei interesenti aicināti līdz 24.oktobrim, sūtot pieteikumus uz e-pastu guntars.vanags@du.lv.
Pētījuma "Uzņēmējdarbības un zinātnes sadarbības perspektīvas" gaitā daudzi uzņēmumi atzinuši, ka, tikai dažreiz vai vispār nav izmantojuši augstskolu sniegtos pakalpojumus, un sadarbojušies kopējos zinātniskajos projektos.
Novērtējot savu sadarbības intensitāti ar augstskolām, 44,8% respondentu minējuši, ka viņiem nav pieejama pietiekoša informācija par sadarbības iespējām ar augstskolām un/vai pētniekiem (pētniecības centriem), 27% respondentu bijis grūti atbildēt. Lielākā daļa respondentu nav sadarbojušies ar augstskolām un/vai pētniecības centriem ne reģiona, ne arī valsts vai pārrobežu līmenī.
Lielākajai daļai respondentu (57,9%) bijis grūti izvērtēt, vai sadarbība ar augstskolām bijusi sekmīga vai nē. Neskatoties uz to, 71,8% respondentu atzinuši, ka ir ieinteresēti turpmāk sadarboties ar augstskolām un/vai pētniecības centriem.
Pētījuma gaitā respondentiem jautāts arī tas, vai viņi nodarbina/kādreiz ir nodarbinājuši savā uzņēmumā augstskolu absolventus uzreiz pēc studiju beigšanas. To ir darījuši 27,7% jeb 42 respondenti. Lūgti novērtēt šo absolventu sagatavotību darbam savā specialitātē, 50% sagatavotību uzskata par drīzāk labu, 14,3% - par ļoti labu. Tai pat laikā trešā daļa aptaujāto to uzskata par drīzāk sliktu, 4,8% - par ļoti sliktu.
Bieži vien sagatavotība ir atkarīga no katra konkrēta cilvēka vēlmes un apņēmības kvalitatīvi studēt un pasniedzēja vēlmes kvalitatīvi strādāt, secinājuši aptaujas dalībnieki.
Lielākā daļa respondentu abos reģionos – 83% Utenā (Lietuva) un 67% Latgalē - ir ieinteresēti turpmāk sadarboties ar augstskolām un/vai pētniecības centriem.
56% respondentu atzinuši, ka viņu uzņēmumos tiek plānoti finanšu resursi darbinieku mācībām, 25,7% to šobrīd nedara, bet nākotnē gatavojas līdzekļus ieplānot. 18,5% to nedara ne šobrīd, ne arī plāno nākotnē.
Vairāk nekā puse uzņēmumu savā darbībā izmanto modernās tehnoloģijas. 69,7% aptaujāto apgalvojuši, ka tuvākajā nākotnē (1 - 3 gados) plāno ieviest jaunus produktus un/vai pakalpojumus. Trešā daļa atzinuši, ka turpmākai izaugsmei viņiem ir nepieciešams atbalsts ES struktūrfondu finansējuma piesaistē, 20,2% atzinuši palīdzības nepieciešamību jauno produktu ieviešanai tirgū, 15,4% - konsultāciju nepieciešamību jauna biznesa plānošanai un mārketingam.
Par iemesliem, kuri traucē uzņēmējdarbības sākšanu Latgales/Utenas reģionā, kopumā visbiežāk minēti: "Bailes riskēt un iespēja ciest neveiksmi - bankrotēt", "Finansiāla atbalsta trūkums" un "Ekonomiskā situācija valstī".
Uzņēmējdarbības attīstības iespējas pārrobežu līmenī augstāk vērtē Utenas reģiona uzņēmēji - 81%, Latgales respondentu vidū pārrobežu biznesa attīstību cerīgi vērtē 52%, pārējie to vērtē kā drīzāk sliktu vai ļoti sliktu, vai arī nav snieguši atbildi.
Pētnieku aptaujas laikā sniegtās atbildes atklāj, ka lielākā daļa pētnieku ikdienas darbā nav saistīti ar jaunu produktu ieviešanu. Populārākais pētījumu veids izglītības iestādēs ir dažādu tirgus pētījumu veikšana. Pētījumā tika skaidrots arī informācijas pieejamības līmenis saistībā ar sadarbības iespējām ar uzņēmumiem. Visbiežāk norādītie informācijas nepietiekamības iemesli saistīti ar atgriezeniskā procesa trūkumu.
Projekta pētījuma mērķis bija apzināt un pamatot uzņēmējdarbības un augstskolu (akadēmiskā sektora) sadarbības problēmas un inovāciju trūkuma iemeslus Latgales – Utenas pierobežas reģiona teritorijā. Pētījuma gaitā tika aptaujāti aptuveni 200 respondenti un 14 pētnieki no Daugavpils, Jēkabpils, Rēzeknes un Utenas, kā arī kvalitatīvi un kvantitatīvi izvērtētas 20 studiju programmas.
Projekta gaitā DU arī renovēta un aprīkota ar mūsdienīgu videokonferenču aprīkojumu 301.auditorija, pilnveidota DU akadēmiskā bakalaura studiju programma „Austrumeiropas kultūras un biznesa sakari”, maģistra studiju programma „Uzņēmējdarbības vadība” – izstrādāts studiju kurss „Projektu vadība”, kā arī iegādāta nepieciešamā mācību literatūra angļu valodā.
Projekta gaitā arī organizēti seši semināri/kontaktbiržas par tēmām: „Jauno produktu ievešana”, „Inovāciju attīstība Latvijā un ārzemēs”, „Lauku uzņēmējdarbības attīstība Latvijā” un „Preču zīmju un dizainparaugu reģistrācija Latvijā un ārzemēs”.
Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007. – 2013. gadam projektu „Uzņēmējdarbības attīstības kapacitātes veicināšana Latgales – Utenas pārrobežu reģionā”, akronīms REGION INVEST, LLII – 119, īsteno Latgales plānošanas reģions sadarbībā ar DU un Ignalinas (Lietuva) Atomelektrostacijas reģiona Attīstības aģentūru. Projekts noslēgsies šī gada 31.oktobrī.
Informāciju sagatavoja:
Harijs Vucins, „13.STĀVS” SIA
e-pasts: harijs@13stavs.lv, tālr./fakss: +371 654 21243
Papildus informācija:
Guntars Vanags, projekta vadītājs, Daugavpils Universitāte
e-pasts: guntars.vanags@du.lv, tālr. +371 26187910